28 Ekim 2015 Çarşamba

Allık Nasıl Kullanılmalı?

Allık yüzümüze canlılık katan, renk veren bir makyaj malzemesidir ve bence bir makyajın olmazsa olmazlarından birisidir. Makyajda yüze canlılık katmanın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum ve bu da en çok allık kullanarak sağlanabilir. 


Yüz tipine, cilt tipine göre çeşitli allıklar ve allık kullanma teknikleri vardır. Cilt tipinizin nasıl olduğunu allık seçmede çok önemlidir. Bunun için hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Kuru mu, yağlı mı, yağlıdan karmaya dönük mü bunlar oldukça önemlilik taşımaktadır. Her yüz şekline göre allık sürme teknikleri bulunmaktadır. Bunun için her şeyden önce yüz şeklinizi çok iyi tanımalısınız. Eğer yüz şeklinize göre uygun olan allık sürme tekniğini kullanırsanız yüzünüzü daha ince, burnunuzu daha küçük, elmacık kemiklerinizi daha çıkık gösterebilirsiniz.Allık seçiminde kuru ciltlerin krem allık kullanmasını önermiyorum. Çünkü krem allıklar kuru ciltlerde tam olarak dağılamaz ve lekeli bir görünüme neden olur. Herkesin en çok tercih ettiği tür olan toz allıkları bütün cilt tipleri rahatlıkla kullanabilir. Özellikle yağlı, karma ciltlerin kurtarıcısıdır. 

Oval yüzler elmacık kemiğinin üzerine ve biraz altına allık sürebilirler. Bu şekilde elmacık kemikleri daha belirgin olur. Zaten oval yüz tipi en ideal yüz tipidir, allık kullanırken diğer yüz tiplerini ovale döndürmeye çalışırız. Oval yüz şekline üçgen, elmas, kalp şekli de dahildir. Uzun ve kare yüzler elmacık kemiğinin üzerine düz bir şekilde allığı sürmeliler, yumuşak hareketlerle allığı dağıtmaları gerekmektedir. Böylece yüzünüz o kadar uzun gözükmez. Net bir çizgi gibi allık sürülmemelidir. Düzgün dağıtma kısmı her yüz tipi için geçerlidir. Uzun yüz tipine sahipseniz ve aynı zamanda elmacık kemiklerinizi de belirginleştirmek istiyorsanız C veya U şeklinde ama yine düz bir şekilde allık sürmelisiniz. Yuvarlak yüzler allığı dik bir şekilde uygulamalıdırlar.


Allık kullanırken daha güzel bir görünüme sahip olmanız için toz allığı fırçaya aldıktan sonra üfleyip sürmenizi tavsiye ediyorum. Bu şekilde allığın fazlasını atmış olursunuz. Allığın uzun süre bozulmadan kalması için fondötenin üzerine uygulamalısınız. Fondöten kullanmak istemiyorsanız krem allık kullanabilirsiniz. Sizin için daha kalıcı olacaktır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...