25 Ekim 2015 Pazar

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Her gün makyajımızı nasıl çıkartıyorsak makyaj fırçalarımızı da düzenli olarak temizlememiz gerekiyor. Eğer bunu yapmıyorsak cildimize yeteri kadar önem vermiyoruz demektir. Çünkü temiz olmayan makyaj fırçaları üzerine yapışan makyaj kalıntılarını, tozları, bakterileri içinde barındırır. Yüzümüzün sivilcelenmesine, makyajımızın güzel durmamasına neden olur.


Bütün fırçaların temizliği önemli olmakla birlikte en önemlileri göz çevresi için kullandığımız fırçaların temizliğidir. Çünkü en hassas olan ve dikkat etmemiz gereken yer göz çevresidir. Bence sık kullanılan pudra, fondöten, allık fırçalarının haftada bir temizlenmesi gerekir. 


Şimdi size çok pratik bir yöntemden bahsedeceğim. Gereken malzemeler sadece şampuan ve kase gibi bir kap. Kremli şampuan, bebe şampuanı veya şampuan+saç kremi de olur. Kabın içerisini ılık suyla dolduruyoruz ve fırçaları bu suda bir süre bekletiyoruz. Sonra elimize az miktarda şampuan alarak, tek tek avuç içinde dairesel hareketlerle fırçaları köpürterek temizliyoruz. Ben bu işlemin tek tek yapılması taraftarıyım. Yıkarken de ılık su kullanmak çok önemli, sıcak su fırçaların kıllarının dökülmesine neden olur. Şampuan+saç kremi yapacak olanlar şampuanla yıkadıktan sonra saç kremiyle de yıkamaları gerekiyor. Yoksa fırçaların kılları sertleşir.


Temizleme, yıkama işlemimiz bittikten sonra fırçalardaki suyun fazlasını havlu peçete yardımıyla alıyoruz. Daha sonra altına havlu peçete sererek yatık olarak kurumaya bırakabilirsiniz. Sakın kurutmak için kurutma makinesi tarzı bir şey kullanmayın. En sevdiğiniz fırçalarınızı kaybedebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...